MARIO KLEMENS (dirigent)  English version
Mario Klemensse narodil  3. 10. 1936 v Chlumci nad Cidlinou v hudebnické rodině.
Po maturitě na gymnáziu v Poděbradech studoval dirigování na pražské konzervatoři, kde absolvoval v roce 1959 u dr. Václava Smetáčka. Poté působil krátce pedagogicky v Liberci a od roku 1961 pokračoval ve studiu dirigování na AMU v Praze u Aloise Klímy a hudební teorii u Miloslava Kabeláče. V roce 1966 potvrdil Mario Klemens své dirigentské kvality vítězstvím v mezinárodní  dirigentské soutěži ve francouzském Besanconu. Ještě před absolutoriem na Akademii múzických umění se stal dirigentem v divadle J. K. Tyla v Plzni. Zde stál také v čele „Orchestrálního sdružení“ se kterým prováděl díla koncertního a oratorního repertoáru (Mozartovo, Verdiho a Dvořákovo Requiem, Dvořákovo Stabat Mater)

V letech 1970–1972 byl Mario Klemens dirigentem Československého státního souboru písní a tanců Praze, kde dirigoval mimo jiné díla L. Janáčka, B. Martinů a V. Trojana. V této době začíná jeho spolupráce jak se Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy FOK, tak i dalšími československými orchestry – například Českou filharmonií, Slovenskou filharmonií, Symfonickým orchestrem Československého rozhlasu. Od té doby se také datuje jeho nahrávání v Československém rozhlase a u firem Supraphon a Panton.

Od roku 1972 byl čtyři roky dirigentem Státní filharmonie Košice, kde budoval repertoár tohoto orchestru založeného v roce 1969.
Po návratu do Prahy působil Mario Klemens jako profesor dirigování a orchestrální hry na pražské konzervatoři. Od roku 1979 byl dvanáct let dirigentem Filmového symfonického orchestru (FISYO). S tímto orchestrem, jehož byl až do r. 1991 šéfdirigentem natočil hudbu k více než 150 českým i zahraničním filmům. Kromě studiové práce stavěl také koncertní repertoár FISYO, se kterým orchestr vystupoval na domácích i zahraničních pódiích, včetně festivalu Pražské Jaro.

V letech 1990 - 1994 se Mario Klemens opět vrátil k práci profesora dirigování a orchestrální hry na pražské konzervatoři. V současnosti pracuje jako hostující studiový i koncertní dirigent. Spolupracuje s mnoha českými i zahraničními nahrávacími společnostmi (pro které nahrává např. s Českou filharmonií a Filharmonií narodowou Warszawa.)Mario Klemens se systematicky věnuje soudobé hudbě české i zahraniční. Provedl více než sto soudobých skladeb, z nichž většinu premiéroval, spolupracoval také s celou řadou světově známých sólistů – Ivanem Moravcem, Gidonem Kremerem, Andrée Navarrou, Shizukou Ishikawou, Sergejem Stadlerem, Magdalenou Hájossyovou, Nicanorem Zabaletou, Josefem Chuchrem, Milošem Sádlem, Ivanem Klánským, Ivanem Ženatým, Borisem Krajným, Václavem Hudečkem ad.
Mario Klemens vystupuje jako hostující dirigent také v zahraničí. (např. Španělsko, Itálie, Francie, Německo, Bulharsko, Rakousko, Rumunsko, Maďarsko, Kuba a bývalá Jugoslávie a Sovětský svaz).
Repertoár Mario Klemense obsahuje mnoho oratorních a kantátových skladeb české i světové hudební literatury. Díky dlouholetému působení u různých orchestrů je pohotovým dirigentem s velkou praxí v mnoha hudebních žánrech.


Kontakt:
Mario Klemens
Chudenická 1080
102 00  Praha 10

e-mail:  mario@klemens.cz